katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 24.6.2001
Otázka:
Sledovala jsem poslednich nekolik odpovedi ohledne eucharistie a Vecere Pane. Myslim si, ze se k obema skutecne vazou ponekud rozdilne vyznamy. Zajimal by mne vas nazor, zda je vhodne se dale ucastnit protestantske VP, prestoze dnes uz smeruju z mnoha duvodu do Katolicke cirkve, ale jeste porad patrim do sve puvodni protestantske cirkve. Dekuju V.
Odpověď:
V chápání eucharistie u evagelických a katolických (jako i pravoslavných)církvích jsou skutečně rozdíly. Pro katolíka (nebo ortodoxního) je jednou z podstatných složek víra v reálnou přítomnost Kristova těla a krve pod způsobou chleba a vína. V evangelickém chápání je Kristus přítomen ve slavení Večeře Páně. Podle slov sv. Pavla je víra v reálnou přítomnost Krista v eucharisti podmínkou pro účast na ní: "Kdo by tedy jedl tento chléb a pil kalich Páně nehodně, proviní se proti tělu a krvi Páně. Nechť každý sám sebe zkoumá, než tento chléb jí a z tohoto kalicha pije. Kdo jí a pije a nerozpoznává, že jde o tělo Páně, jí a pije sám sobě odsouzení." (1 Kor 11,27-29) Na nekatolické straně mnohdy není tato problematika ujasněna a různé církve mají různé názory.
Čistě právně vzato, dokud nejste přijata oficiálním aktem do katolické církve, nic Vám formálně nebrání účastnit se Večeře Páně ve své dosavadní církvi. Ovšem z pastoračního pohledu bych však spíše doporučoval postupné uvádění do tajemství eucharisti přítomností na mši svaté (ačkoli ještě nebudete přijímat) a připravovat se na tento okamžik. Je to jako doba tzv. katechumenátu - přípravy na křest. Je skutečně vhodné, když se učíme žít "v očekávání toho, co přijde".
Nejlépe je zkonzultovat tuto otázku také s knězem, který Vás na vstup do Katolické církve připravuje.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest