katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 5.3.2004
Otázka:
Četl jsem několikrát příběh o Kainovi a pořád hledám jestli mu bůh dal šanci k odčinění jeho hříchu, což tam ani myslím není. Můžete mi vysvětlit příběh O Kainovi a jeho bratrovi. V knize od Steinbecka "Na východ od ráje" jsem četl, že v originální verzi bible tuto šanci dostal, ale překlady už nejsou tak přesné, podle Steinbecka! Mám v tom zmatek, teda nejen v tomhle :-) Taky by mě zajímalo, někde jsem totiž taky četl, že Kain byl první prvorozený a tím pádem vzorem všech prvorozených. Jak je tohle myšleno, jeli to tak v bibli myšleno? Jsem prvorozený :-) Díky za odpověď a hezký den.
Odpověď:
Tragédie Kainova příběhu je v tom, že se neodvrátil od své závisti ani po Božím varování, ale zavedl ji do extrému bratrovraždou. Což nepřijmu i tebe, budeš-li konat dobro? Nebudeš-li konat dobro, hřích se uvelebí ve dveřích a bude po tobě dychtit; ty však máš nad ním vládnout. Ale brát ho za anti-patrona prvorozených, či zemědělců není správný závěr.
K prvnímu: je to námět mladšího syna, kterému Bůh ve svobodné volbě dává přednost před pozemskou důležitostí. Ale i po hříchu se Bůh ke staršímu obrací, aby ho uklidnil, že nebude zabit dřív než svůj hřích odčiní a označuje ho znamením pro ochranu v klanu s krevní mstou.
Ke druhému: za příběhem je empirické ocenění nomádského způsobu života nad usedlým, který je náchylnější k k morální zkáze. A proto se Kainovi připisuje stavba prvního města.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest