katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 1.2.2004
Otázka:
Zajímalo by mne, od jaké doby byl zrušen zákaz jíst v pátek maso? A taky proč, podle mne to zase tak špatné nebylo a možná bych se k tomu i vrátil :-)
Odpověď:
Kodex kanonického práva z roku 1983 obsahuje možnost záměny postu:
Pokání zdrženlivosti od masa nebo jiného pokrmu podle předpisů biskupské konference se zachovává každý pátek ... (CIC 1251)
Biskupská konference může podrobněji určit zachovávání pokání zdrženlivostí... (CIC 1253)
Páteční abstinence od masa nebyla absolutní, neboť se nevztahovala na těžce pracující, cestující, nemocné a také na studenokrevné ryby, tuky atd. Nedošlo ani k jejímu zrušení, ale pro rozvoj veřejného stravování a dostupnost masa (není již vyjímečným pokrmem) lze tomu, kdo se nemůže zdržet masité stravy, užít jiného odříkání. Půst stále trvá: Všichni křesťané, každý svým způsobem, jsou z božího zákona povinni činit pokání; aby se všichni určitým zachováváním pokání navzájem spojili, stanovují se dny pokání, v nichž se křesťané zvláště věnují modlitbě, konají skutky zkožnosti a lásky a také sebezápor tím, že své vlastní povinnosti věrněji plní a že zachovávají pokání újmou a zdrženlivosti.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest