katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.5.2004
Otázka:
Dobry den.
Zajimalo by me, co znamena, ze "Jezis svou smrti usmiril svet." Znamena to, ze umirajici Buh (ktery si sam tak pustil zlo k telu) ma presvedcit cloveka o moznosti prijeti nedokonalosti sveta a smireni se s touto nedokonalosti a tak ho osvobodit od jeho nad-ja, ktere vyzaduje dokonalost a neurotizuje ho?
Dekuji.V.
Odpověď:
V tomto bodě nelze naprosto spojit obě části: křesťanství a psychologii, ačkoliv vědomí vykoupení nastíněný účinek duševní úlevy přináší. Smíření je odpuštění, které člověku projevuje Bůh pro Kristovu oběť. Člověk, který se hříchem obrátil proti Bohu, ztratil právo na život – proto se přinášely kultovní oběti vyjadřující obětování života. Kristovo dílo vykoupení spočívá v tom, že je dostačující k zahlazení vin celého světa. Výsledkem tedy není pocit vyrovnanosti se svoji slabou stránkou (do budoucna), nýbrž odpuštění spáchaného hříchu. A kolem hříchu se tyto výroky odvíjejí. Přenesením jednoho konceptu k jinému nezískámé skloubení, nýbrž smíšení. Pokud čerpáme z Pavlovy teologie, musíme jí vnímat v tomto kontextu: to, o co nás hřích připravil, Ježíš Kristus zase vrací.

V něm bylo smířeno všechno, co jest, jak na zemi, tak v nebesích - protože smíření přinesla jeho oběť na kříži. I vás, kteří jste dříve byli odcizeni a nepřátelští Bohu svým smýšlením i zlými skutky, nyní s ním smířil, když ve svém pozemském těle podstoupil smrt, aby vás před Boží tvář přivedl svaté, neposkvrněné a bez úhony - pokud ovšem pevně zakotveni setrváte ve víře a nedáte se odtrhnout od naděje evangelia. (Kol 1,20nn)


Náročný požadavek úsilí o evangelijní dokonalost zde zůstal zachován!
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest