katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.3.2004
Otázka:
Biskupové ve svém listě dali jako letošní motto "Bezpečnost na silnicích". Připadá mi to poněkud mimo, když je všude vidět velká apostáze. Že by měli vybízet k nějakému úsilí o zvroucnění a prohloubení víry, a ne, aby řidiči nezastavovali na zákazu stání a aby dodržovali v obci padesátku. Není to divné?
Odpověď:
Nemyslím si, že by se ve jmenovaném listu ono vyjádření "Bezpečnost na silnicích" mělo chápat jako letošní motto, tedy ve smyslu nějakého pastoračního závazného plánu. Biskupové samozřejmě píšou hlavně pastýřské listy na prohloubení víry a o schopnosti se o toto bohatství víry dělit. Zde to chápu ale především jako naléhavou výzvu a dobrou výzvu. Kde nakonec jde o život. Ten, kdo je řidičem nebo vlastně i chodecem, cyklistou, určitě takovou výzvu ocení. Křesťanský život není omezený na nějaká pouhá čistě křesťansky orientovaná témata. Takový pohled by představoval křesťanství jako sterilní a imaginární, nesouvisející se světem, ve kterém žijeme. Mluvit ve vysokých duchovních sférách a přitom opomenout lidskou nouzi, o tom zřetelně a kriticky hovoří list Jakubův (Jak 2,1-4 a následující verše). I Ježíš byl velmi citlivý na věci velmi přirozené a lidské. Viz jeho setkávání s lidmi v nouzi a také například jeho slovo v evangeliu: "Já jsem přišel, aby měli život a měli ho v hojnosti." (Jan 10,10)
Lidský život je velká hodnota, stejně tak zdraví, ohleduplnost, úcta k druhému člověku, nesobeckost, trpělivost…
A tak není nic divného, že biskupové napsali "list o dodržování padesátky…".
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest