katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.4.2004
Otázka:
Kamarád se mě zeptal: "Udělals už dobrý skutek?" To slovo udělal mě zarazilo. Dají se dělat dobré skutky, něco jako výroba dobrých skutků? Je někde nějaká firma, kam bych mohl zajít a koupit si hotový dobrý skutek? Díky.
Odpověď:
Určitě není dobré ideologizovat dobré skutky (a cokoli jiného), jakkoli jich není nikdy dost. A jsou celkem hmatatelným znamením, že člověk jde zřejmě dobrou cestou, slouží druhým a sám vnitřně roste (nemyslím tady tzv. "páchání dobrých skutků", kterých se dopouštějí někteří "hlava nehlava", bez empatie, bez citu k lidem, bez vnímání, co opravdu lidé potřebují).

Pokud by člověk přímo odvozoval spásu od objemu dobrých skutků, tak to by se se spásou křesťanskou nějak nesešlo. Spása je především věcí milosti-lásky Boží, z velikosti Boží dobroty a milosrdenství, z toho, co Ježíš udělal pro lidi utrpením, smrtí a vzkříšením. A na tuto Boží nabídku se odpovídá vírou. Pravě v těchto dnech, o Velikonocích, toto Boží obdarování prožíváme. Faktem ale je, že ten, kdo by byl "odpíračem" dobrých skutků, těžko by se mohl Boží nabídce otevřít, spíše by se s ní míjel. Ale to určitě nebude Vaše situace. Toto téma může trochu nasvítit List Jakubův.

Mě tady ale trochu překvapuje vaše reakce, přijde mi trochu zbytečně moc podrážděná, jakkoli neznám tu souvislost, jak to bylo řečeno. Jestliže se mě někdo, a navíc kamarád, prostě zeptá, jestli jsem už udělal dobrý skutek, tak bych z toho asi nevyvozoval výrobu dobrých skutků, firmu obchodující s komoditou: dobrý skutek (tedy tím myslím tu ideologii, tupost, přepobožnost...). Viděl bych v tom jakési povzbuzení, někdy trochu legrace, trochu pozitivní provokace. To sloveso "udělat" se v této souvislosti běžně používá. Ačkoli by možná bylo lepší "vykonat", nevím...

Přeji požehnané Velikonoce a přiměřeně (tedy co nejvíc) dobrých skutků :-).
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest