katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 19.5.2004
Otázka:
Rád bych se zeptal na jednu věc, kterou si nějak nedovedu představit. V Bibli je několikrát uvedena věta: "Bůh řekl Mojžíšovi","Hospodin řekl...", "...tu se zjevil Anděl a...". Co si pod tímto mám představit, KDO řekl co Mojžíšovi (při modlitbě? v rozjímání ?). Nebo další příklad: "Z nebe se ozval hlas: Toto je můj milovaný syn..." - jaký hlas? Opravdu to byl hlas nebo pocit, který všichni nějak velmi intengivně pocítili ? Díky za Vaši odpověd!
Odpověď:
Zeptal jsem se na tuto věc jednoho biblisty a ten odpověděl takto:

Autor daného úryvku chce slovy „Hospodin řekl“ zdůraznit, že Mojžíš (nebo kdokoliv jiný) měl s Bohem velmi hluboký osobní kontakt. Jaký ovšem, to je těžké popsat, zvlášť těm, kdo podobnou zkušenost nemají. Svatopisec u „rozhovoru“ nebyl, slovy „Hospodin řekl“, „Hospodin nařídil“ apod. vyjadřuje lidsky srozumitelným a pochopitelným způsobem určitou přesahující zkušenost, kterou je těžké jiným způsobem popsat. Mimo jiné chce vyjádřit, že osoby, k nimž Bůh mluvil, říkají něco, co není jen předmětem jejich lidského poznání, a jednají nejen z vlastního lidského popudu. Vede je Bůh, k němuž mají důvěrný vztah.
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest