katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.7.2001
Otázka:
Někde ve Vašich odpovědích jsem četla, že ten, kdo žije v manželství neuzavřeném před círví nemůže přistupovat ke svatému přijímání. Týká se to i ostatních svátostí? Například svátosti smíření nebo biřmování? Děkuji
Odpověď:
Problematika této otázky se odkazuje na rozhodnutí Tridentského koncilu (1545-1563), podle kterého uzavírá pokřtěný katolík platné manželství pouze před církví, tzn. má církevní sňatek. Tím se chtělo vyhnout tzv. tajným sňatkům, které se uzavíraly bez jakéhokoli dokladu. Protože toto rozhodnutí stále trvá, ten kdo uzavře pouze tzv. civilní manželství, žije v neplatném, čili cizoložném svazku. Jelikož tento stav těžkého hříchu stále trvá a kajícník nemůže slíbit nápravu, není možné udělit mu ve svátosti smíření rozhřešení. Tím pádem nemůže přijímat ani ostatní svátosti, kromě případu nebezpečí smrti, kdy mu může být rozhřešení uděleno.
Možnost nápravy této situace a otevření brány ke svátostem je tzv. konvalidace (zplatnění) manželství, kdy si manželé vymění před zástupcem církve a dvěma dalšími svědky manželský slib.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest