katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.5.2004
Otázka:
Dobrý den,
stála nemohu přijít na to, co přesně znamenají slova z Jan 19,34 : ale jeden z vojáků mu probodl kopím boků a ihned vyšla krev a voda.
Přesněji řečeno, moc nechápu, co má znamenat ta voda. Kdesi jsem slyšela, že to má nějakou spojitost se křtem, ale nevim, co je na tom pravdy.
Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Odpověď:
Dotyčná „voda“ je ve skutečnosti čirá tekutina z osrdečníku (perikardu).
Pro Jana zde dochází ke zrození církve, neboť tu zaznívá chvíle, kdy Hospodin učinil ženu z Adamova boku – nový Adam pak dává žvot Církvi.
Východní otcové (starověcí křesťanští autoři) zde viděli symboliku dvou nejdůležitějších svátostí – křtu (voda) a eucharistie (krev). Augustin zase říká, že krev se prolévá na odpuštění hříchů a voda nabízí nápoj spásy. Podobně i Ambrož, že voda očisťuje a krev vykupuje. Řada křesťanů v tomto obraze viděla první křest vodou spojený s druhým křtem mučednictví.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest