katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.5.2004
Otázka:
Zdravim Vas. Tento rok som sa zúčastnil slávenia veľkonočných obradov v Ríme. Počas obradu svetla bola celá svätopeterská bazilika zhasnutá a rozsvietila sa po treťom speve Lumen Christi. Po návrate som hovoril o zážitkoch s veriacim ostr.-opav. diecézy, ktorý mi povedal, že u nich v katedrále rozsvietili až pri speve Sláva Bohu na výsostiach. Túto prax odovodnil nejakým predpisom v misáli/inej knihe. Túto prax nepoznám ani zo Slovenska, i keď niektoré predpisy sú iné ako v CZ. Možete mi, prosím napísať, kde presne je predpis o tejto veci, alebo čo je správne?
Druhá otázka sa týka diakonov. Na Slovensku počas Baránok Boží diakoni stoja, pri pokľaknutí kňaza pokľaknú spolu s ním a zasa stoja. V CZ som si všimol, že diakoni kľačia, ako ostatní miništranti. Možete mi, prosím, vysvetliť, na ktorej strane je chyba alebo či existuje na tento prípad nejaký predpis? Za odpovede ďakujem.
Odpověď:
Při papežské liturgii se o velikonoční vigílii po prvním zvolání „Světlo Kristovo“ rozsvěcuje svíce papežovi, po druhém veřícím a po třetím světla v chrámu. Podobně je tomu při bohoslužbách jinde – pouze svíce na oltáři se rozsvítí před zpěvem „Sláva na výsostech Bohu“. Upravují to pokyny v misálu, příp. Caeremoniale episcoporum 343. Ovšem uvedený způsob zase zdůrazňuje poukaz na velikonoční svíci v chvalozpěvu Exsultet, jelikož zaznívá jen v záři svící.

Co se poklekání týče, striktní a jednotný předpis neexistuje a je věcí biskupských konferencí, aby toto upravily podle místních zvyklostí. Věřící by měli poklekat ke zpěvu „Beránku Boží“, zatímco jáhnové až s knězem (ale zůstat klečet). Při pontifikální bohoslužbě jáhen rozdává nalámané Hostie koncelebrantům; v tom případě logicky poklekne, povstane a vykoná svoji službu.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest