katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.5.2004
Otázka:
Dobrý den. Mám krátký dotaz. Tím, že si denně uvědomuji přítomnost Boha ve všech věcech, lidech...a klidně mohu říci, že Boha miluji, jsme na cestě,, jděte a hledejte království nebeské, vše ostatní Vám bude přidáno,,? a ještě mnne teď napadlo: jak si vyložit větu: Když budu sloužit jednomu, nemohu sloužit všem? Moc děkuji. Pěkný den Vám všem. Radka
Odpověď:
V křesťanství nehraje pocitová složka či „uvědomování“ z východních náboženství takovou roli jako vůle. Stačí zopakovat Ježíšovo „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo“ – dodržovat má přikázání (Jan 14,23). On nedovoluje zapomenout na to, že láska nespočívá ve slovech, ani v prožitcích, nýbrž vyžaduje zapojení vůle pro lásku k bližnímu.
Na to navazuje ujištění, že pro člověka blízkého Bohu je také Bůh nablízku. Boží prozřetelnost není jen suchý teologický koncept, ale je to Otec, který se stará. Posedlost majetkem a zabezpečením života jsou projevem slabé důvěry. Matoušovo (6,33) „hledejte především jeho království“ ukazuje vše dobré jako dar, který přichází v hojnosti. Proto jsou učedníci Kristovi svobodní od hmotných starostí – pro synovský vztah k nebeskému Otci – a zároveň se jim otvírá v konkrétním plnění Boží vůle nebeské království.

Míníte-li závěr podobenství o nepoctivém správci (z Lk 16,13) „Žádný sluha nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět, a druhého milovat, k jednomu se přidá, druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku.“ jde o přísloví, které se odvolává na antické postavení otroků. Každý měl jednoho pána – stejně tak nemůže mít někdo Pána a zároveň se hlásit k jeho odpůrci (v nitru by bojoval se zalíbením v majetku).

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest