katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.6.2004
Otázka:
Chtěl bych se zeptat, jak početná je u nás muslimská komunita, jaké má v rámci ostatních náboženských skupin v zemi postavení a jak vypadá v naší republice dialog mezi křesťany a muslimy. Děkuji.
Odpověď:
Muslimská náboženská obec je v českých zemích pochopitelně jen málo zastoupená. Islám totiž stále patří mezi orientální náboženství, ač se snaží o expanzi. Podle Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů je v České republice zhruba 20.000 muslimů, z toho 400 osob české národnosti. Statistika vykazuje, že v ní převažují muži (emigranti). Ženy přistupují pouze v souvislosti se sňatkem.

Jinak patří mezi monoteistická vyznání a je rovněž uznávána ministerstvem kultury. Co se týká vztahů, můžeme konstatovat, že jsou mezi křesťany a muslimy v naší zemi poměrně dobré; jen nedochází s tak malou skupinou k intenzivnějšímu mezináboženskému dialogu. Ani nevzniká žádné napětí, protože se vše odehrává na území jiné kultury. V souvislosti s pronikáním islámu na naše území se často objevuje paradox, že v určitém nepoměru mohou oni sami stavět mešity, kdežto křesťané na Východě (i Jihu) nemají v podstatě možnost budovat své chrámy. Proto bych zde chtěl poznamenat, že náš právní systém je založený demokraticky a nekonfesně; jim však do veřejného života náboženství zasahuje právě pro spojování politiky s islámem. Sice se tvrdí, že teprve prochází „křesťanským středověkem“, ale zásadní je, že křesťanství směřuje od Krista k Bohu.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest