katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 16.6.2004
Otázka:
...zajimalo by mne jaky je rozdil v definici mezi slovem Symbol a Znameni, pokud jde o tyto terminy pouzivane ve vykladu biblickych textu....vsiml jsem si totiz, ze v katolickych publikacich, uvahach atd, se pouziva slovo znameni....dekuji....OS
Odpověď:
Běžně se oba tyto výrazy zaměňují a zdánlivě se mezi nimi nečiní větší rozdíl než mezi dvěma synonymy; a to platí pro různé teologické obory. Abych však podal přesnou definici, přenechám prostor (a částečně i reklamu) odborníkovi. Dr. František Kunetka v Liturgice (KNa 2001) rozlišuje mezi:
signálem, který je součástí toho, co označuje; (Tak například přítomnost kouře signalizuje blízký oheň.)
dohodnutým znamením, které zastupuje skutečnost; (Vztah mezi nimi je vnější - takže po odstranění dopravního značení "zatáčka vpravo", by se zákruta nijak nezměnila.)
reálným symbolem, který je způsobem přítomnosti toho, co označuje. (Třeba přestřižení pásky zastupuje otevření nové školy.)

Kdybychom uvedené použili v biblické teologii, můžeme hovořit o "poslední večeři, která je symbolem oběti Božího Beránka" a přesně tak zase rozlišit "číslo sedm, které je biblickým znamením plnosti" či "oblakový sloup, který signalizuje přecházení Izraele pouští.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest