katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.5.2004
Otázka:
Má pro mě z hlediska církevního práva nějaký konkrétní dopad fakt, že mí rodiče, oba pokřtění katolíci, uzavřeli pouze civilní sňatek?
Odpověď:
Pro pokřtěné katolíky je platná jedině manželská smlouva, která je svátostí (CIC 1055 § 2.); tedy stav vašich rodičů je brán jako tzv. konkubinát. Na potomky to však podle současného práva nemá vliv. Kodex z r. 1983 jen praví: nemanželské děti se legitimují následným manželstvím rodičů anebo reskriptem Apoštoslého stolce. Konkrétním (nikoli v případě dospělého potomka) následkem může být nespolehlivost křesťanské výchovy, jejíž záruka je vyžadována ke křtu dítěte. Kněz by tedy mohl odmítnout takovým rodičům pokřtít malé dítě.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 



TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest