katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.10.2004
Otázka:
Rad bych vedela, proc v liturgii hodin jsou v zalmech vypusteny nektere verse - jen namatkou Z20(21);30(31);34(35);58(59)142(143) ... Chapu, ze Cirkev muze urcit, jake biblicke texty (zalmy) budou obsahem liturgickych modliteb,muze vsak takto z celku zalmu vypustit treba 4-5 versu z prostred zalmu a tim zmenit cely jeho smysl.Domnivam se, ze takto manipulovat s Bozim slovem nelze a nema na to opravneni ani Cirkev.
Odpověď:
Vypuštění veršů či nepoužívání některých žalmů v Liturgii hodin (breviáři) není a nechce být manipulací s Písmem. Celé Boží zjevení je obsaženo v nezkrácené formě v Bibli a kdokoli do něj může nahlédnout. Ale breviář není jedním z vydání Bible, ale je to kniha určená k modlitbě. Je pro nás cenná tím, že je z velké části postavena na textech z Písma, takže se člověk modlí slovy Bible. A zde je nutná určitá selekce: člověk nemůže při modlitbě „zopakovat“ celou Bibli, ale pouze některé části, kapitolky, některé verše. Samozřejmě pak dochází i ke zkrácení žalmů, protože ty jsou vlastně původně písněmi, a tak se v nich často nějaký motiv stále opakuje, vrací, či parafrázuje. Nicméně zkrácení je voleno vždy tak, aby smysl nezměnilo. Snad v jediné věci se vypuštění děje záměrně: když jde o „zlořečení nepřátelům“ a biblický autor svolává na nepřátele trest Božího hněvu. V kontextu Ježíšova přikázání lásky k nepřátelům přece není možné, abychom se modlili za zničení těch, kdo nám ubližují. Nejde o manipulaci s Božím slovem, ale o výběr veršů vhodných jako modlitba, se kterými se mohu ztotožnit. Pro studium či rozjímání proto používáme Písmo v nezkrácené podobě.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest