katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.9.2004
Otázka:
Zajímalo by mě, zda existuje statistika, kolik žije ve světě věřících Židů. Nemyslím teď Židy jako národ, ale skutečně v Boha věřící.
Odpověď:
V souladu s českým pravopisem rozlišujeme Židy jakožto národ a židy jakožto zastánce určitého náboženství (judaismu). To je korektní, jelikož ne všichni věřící židé jsou Židé – v historii došlo k řadě konverzí, můžeme např. zmínit krymské Chazary, etiposké Falgaše (jejichž židovský původ je sporný) a další konverze např. ve smíšených sňatcích.
Všeobecná desetisvazková encyklopedie Universum z r. 2001 uvádí počet věřících židů (vyznavačů judaismu) 19 milionů, tj. 0,32 % světové populace. Většina statistik na internetu (např. http://www.odci.gov/cia/publications/factbook/geos/xx.html#People nebo http://www.infoplease.com/ipa/A0904108.html) uvádí počet cca 14 milionů, tj. přibližně 0,20–0,24 % světové populace.
Ovšem kolik věřících židů je skutečně židovské národnosti, nejsem schopen zjistit.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest