katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.10.2004
Otázka:
Velmi by som sa potrebovala dozvediet blizsie informacie o liturgii hodin. Viem sa modlit ranne chvaly, vespery, kompletorium, ale chcela by som podrobnejsie informacie, napr. o casoch kedy sa maju jednotlive modlitby modlit, ake su vsetky modlitby lit. hodin a ake ma v nej miesto posvatne citanie...
Odpověď:
Samotné rozmístění během dne je poněkud individuální a není tak striktně dané jako muslimské modlitby. Záleží totiž i na osobním uspořádání denního programu.

Ráno (po ranním vstávání) se modlí ranní chvály – většinou spojené s četbou. Proto je vynechán úvodní hymnus a závěrečná modlitba z četby: uvedení do první modlitby dne s žalmem, hymnus ranních chval, žalmy a dvě čtení, a nakonec to zůstávající z ranních chval.
Během dne, tj. od 9 do 15 se podle příležitosti vkládá další modlitba. Všechny tři byly zhuštěny (jedna závazná, zbývající fakultativní), takže se k žalmům vybírá hymnus a závěr podle denní doby: dopoledne, v poledne, odpoledne.
Večerní chvály by se měly modlit večer po 17. hodině.
Modlitba před spaním přesně podle názvu, aby byla poslední, závěrečnou, modlitbou. Jelikož tak člověk usne s modlitbou na rtech i v srdci.
Vyplývá to i z generátoru .

Při nemožnosti se však doba modlitby může přizpůsobit. Není žádným problémem modlit se například sobotní kompletář až po půlnoci (tedy v neděli).
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest