katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.9.2004
Otázka:
Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla, co znamená slovo "koperator". Viděla jsem ho na náhrobku společného hrobu faráře a "koperatora zdejšího" z 19. století. V žádném slovníku jsem toto heslo nenalezla.
Předem Vám děkuji za zprávu
Hana Nečesaná
Odpověď:
Pokud bylo na náhrobku skutečně napsáno „koperátor“, pak jde zřejmě o chybu, protože správně by tam mělo stát „kooperátor“. Jde o výraz pocházející z latiny, kde „cooperare“ znamená „spolupracovat“, takže „kooperátor“ je česky „spolupracovník“. V souladu s minulým kodexem kanonického práva (z r. 1917) byl jako kooperátor označován spolupracovník faráře ve farnosti, běžně se mu říkalo kaplan. Podle současných norem (1983) je takový člověk jmenován farním vikářem. Kaplan je kněz vyčleněný pro duchovní správu určitých celků či skupin (kaplan v nemocnici, ve vězení, pro mládež…) a jako kooperátor je označen spolupracovník rektora kostela. Protože mi je jasné, že jsem v tom někomu udělal ještě větší zmatek, zjednodušeně vysvětlím, co znamená rektorátní kostel. Jedná se především o městské případy. Každý kostel není samostatnou farní jednotkou, ale kostely bývají spojené do větších celků. Pro „brňáky“: například do farnosti Brno-dóm (katedrála) patří ještě další dva kostely: sv. Michal a Nalezení sv. Kříže (kapucíni). Protože jsou tyto kostely živé a je zde nutná intenzivní duchovní správa, je třeba, aby tam kněz nebo více kněží přímo sídlili, ač se nejedná o samostatnou farnost. V daném kostele pak probíhá duchovní služba jako v jiné farnosti, pouze s tím, že třeba nemají samostatné matriky. Takže ten, kdo je pokřtěn u kapucínů nebo u sv. Michala, je zapsán do matriky Brno-dóm. Kromě toho jsou tam ještě jiné právní vztahy a pravomoci. Ale to bych zabíhal do nezajímavých podrobností. Jednoduše řečeno: rektor je „farářem“ kostela, který není farností. Jeho spolupracovník proto není „farní vikář“, ale prostě „spolupracovník, kooperátor“.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest