katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.10.2004
Otázka:
Chtel jsem se zeptat jak je to s neomylnosti Papeze. Zajima me konkretne to, ze Papez se stavi negativne k valce v Iraku. Ja sam ji nepodporuji, ale vzhledem k tomu ze studuji v USA znam hodne katoliku v USA, kteri valku podporuji. Snazim se s nimi argumentovat mimo jine i tim ze Sv. Otec je proti valce a proto jako katolik ji take nemuzu podporovat. Oni zase argumentuji tim, ze papez nevyhlasil sve stanovisko oficialne, nebo jako dogma, a ze je to jen jeho osobni nazor na vec. Diky za odpoved.
Odpověď:
Otázka války v Iráku skutečně nespadá do oblasti papežské neomylnosti. Je vyjádřením názoru na danou problematiku, který je podložený zásadami křesťanské etiky. Je jisté, že válku, která ničí životy a hodnoty, nelze považovat za dobrou, na druhé straně nemůžeme zůstat vůči zlu se založenýma rukama, protože je naší povinností chránit život svůj i druhých. Jenže vyjádřit zodpovědně názor tak zásadní jako v tomto případě není jistě jednoduché. Na každou odpověď se totiž nabízí nějaké „ale“. Buďme si jisti, že Svatý otec jedná a vyslovuje se s velikou rozvahou, proto je dobré pohlížet na jeho vyjádření s jistým respektem. Katolík jistě není povinen chápat každé jeho slovo jako zavazující (na rozdíl od dogmatu), nicméně by je měl s vážností vyslechnout a snažit se pochopit i jeho pohnutky. Papež je koneckonců viditelným pastýřem církve, ač stále člověk a jako takový jistě nedokonalý a chybující, přece jen o důležitých otázkách medituje a modlí se o světlo shůry. Vést Církev není určitě jednoduché, protože si uvědomuje tíži zodpovědnosti za každého; jisté je, že to současný papež dělá s velkou upřímností a poctivostí. Už proto bychom jeho náhledy neměli jen tak přejít a podporovat jej svými modlitbami.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest