katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.10.2004
Otázka:
Dobrý den.
Zajímalo by mě, jak se církev dívá na "přeoperování" ženy na muže a obráceně. Mlůže tento člověk chodit ke svátostem. Není to proti Božím úmyslům.
Děkuji za odpověď.
Klára
Odpověď:
Vzpomínám si, jak kdysi dávno svatý Cyprián (a to z četby) napomínal ženy, aby se „nepřemalovávaly“ kvůli pohrdání Božím dílem. A co teprve změnit nejen vnější zdání, nýbrž tělesné orgány pro své uspokojení. Z pohledu morálky jde o zmrzačení (u lékaře navíc zvrácenou operaci), ale těžko hodnotit duševní postoj transsexuála. V takovém případě jsou přítomny poruchy osobnosti, která se snaží stylizovat do odlišné identity – takže více než odsouzení výstřelku potřebují psychiatra.
Z duše chápeme, že není možné pro takové jednání přijímat svátosti (Eucharistii, biřmování) a rozhodně nemožné uzavřít manželství. Podávající má také svátosti odepřít, pokud si to dotyčný neuvědomuje či provokuje.
V případě křtu je situace obtížnější, aby po obrácení k Bohu podstoupil(a) vratný chirurgický zásah. Stejně by nešlo získat původní funkci těla. Ale tento problém je spíš teoretický.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest