katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.2.2005
Otázka:
Prosím Vás, jak se mám modlit?
Teď mi řeknete, tak jak to nás naučil Ježíš. Tak to také dělám.Připadá mi ale, že neustálé omílání otčenášů, zdrávasů atd. není asi ono.Modlím se také svými slovy, ale to tak zabere 2 až 3 min.
Často čtu bibli.Chtěl bych ale v modlení držet jakýsi řád.Myslíte si ,že by bylo pro mě vhodné se modlit breviář pro laiky ? Nebo něco jiného? Poraďte mi prosím!
Jinak je mi 51 roků, praktikující katolík, lektor, ženatý ....
Odpověď:
Vaše otázka bude asi znít celý Váš život, a to je dobře. Neexistuje nějaký dokonalý "prefabrikovaný" recept, jak se modlit. Existují sice vyzkoušené formy modlitby - modlitba ústní a vnitřní, modlitba pevně formulovaná nebo modlitba vlastními slovy, modlitba společná nebo osobní atd., ale člověk asi celý život - někdy s nějakým duchovním poradcem, doprovázejícím - hledá odpovídající formu modlitby. My lidé se totiž měníme, nabíráme nové zkušenosti, prohlubují se - tedy i mění se - naše vztahy. Jestli je tedy modlitba projevem vztahu k Bohu, tak se její formy mění jako se i my měníme. To je samozřejmě trochu obtíž, ale o to je to zajímavější.

Jestli hovoříte o řádu modlitby, tak to je jistě jeden z dobrých pilířů dobré modlitby. Breviář je samozřejmě vzorem takového řádu, protože se časově zaměřuje na určité uzlové body dne, maximálně vychází z Božího slova (tvořená především žalmy a biblickými čteními), zahrnuje prosbu, díky i chválu, obsahuje zralé modlitby staletí a dává i velký prostor k meditaci. Proto breviář může být jednou z dobrých odpovědí na otázku po řádu modlitby. Ne každý ale samozřejmě zvládne celý breviář, dá se zaměřit třeba jen na některé části této modlitby (v krátkosti breviář: modlitba četby, ranní chvály, modlitba během dne, večerní chvály, modlitba před spaním). Nebo si člověk může udělat takový svůj breviář, přizpůsobený jeho životní situaci: třeba jeden žalm, kousek z Písma a krátká modlitba ráno a večer nebo zkombinovat s přiměřeně dlouhou meditací. Pro někoho je i tuto mnoho, pro jiného zase málo.

Nejlépe Vám však může poradit nějaký zkušenější duchovní průvodce, ať už kněz nebo ne-kněz. Hodně se člověk asi také naučí ze zkušenosti. Také nějaká křesťanská kniha o modlitbě - na trhu je jich spousty - není k zahození. Mnohé tyto knihy přímo odpovídají na otázky, které kladete a spolu s Vámi mnozí. Konečný recept ale asi nenajdete nikde. Modlitba je vposledku tajemství a výsledek osobního setkání mezi námi a Bohem.
Podívám se ještě do knihovny a na Internet..., ku pomoci by mohly být např.:

Karin Johne: Modlitba mlčení
Chcristoph Schöborn: Cesty modlitby
Anselm Grün: Modlitba jako setkání
Anselm Grün: Spiritualita zdola
Anselm Grün: Otcové pouště s Anselmem Grünem
Anselm Grün: Exercicie pro všední den
Romano Gardini: Modlitba Páně
David Torkington: O modlitbě s Davidem Torkingtonem
David Torkington: Poustevník
David Torkington: Prorok
David Torkington: Mystik
David Torkington: Mystika všedního dne
David Torkington: Vnitřní život
Carlo Carretto: Poušť uprostřed města
Carlo Carretto: Dopisy z pouště
GiorgioZevini, Pier Giordano Cabra: Lectio divina (více svazků podle liturg. obrdobí)
Christopher Hayden: Modlit se s Písmem
Wilfrid Stinissen: Modlitba Ježíšova
Edvard Staniek: Modlitby marnotratných synů a dcer
C. S. Lewis: Průvodce modlitbou
Růženec s ... (několik knížek s citáty různých osobností)
Antonyj Surožskyj: Tváří v tvář
Antonyj Surožskyj: V jámě lvové
Mario Masini: Úvod do Lectio Divina

Určitě by se daly najít ještě další knihy, třeba něco připomenou pisatelé v diskusích. Mnohé se dají objednat i přes Internet:

Internetový obchod Karmelitánského nakladatelství ...

... a nakladatelství Cesta


Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest