katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.8.2001
Otázka:
Chvála Kristu! Zajímaly by mě prosím předpisy a nařízení Svatého stolce ohledně podávání eucharistie a podmínky možných vyjímek daných biskupstvími. A to jak ve způsobu (tím myslím na ruku, vkleče, má-li se pohybovat kněz či věřící atd.), tak stanovení, kdo smí nejsvětější svátost podávat (podmínky pro laiky včetně pohlaví, řeholních bratrů, sester atd.). Díky za Vaši službu. Ze srdce přeji požehnané dny!
Odpověď:
Obecné podmínky k podávání eucharistie obsahují "Všeobecné pokyny k Římskému misálu", které najdete v úvodu misálu, používaného při mši sv. V současné době se překládá 3. vydání tohoto úvodu a připravuje se seznam změn. Latinský text nových Všeobecných pokynů k Římskému misálu (IGMR) můžete najít např. zde. Kromě toho existuje elaborát liturgické komise Gesta a postoje při mši, který ovšem ještě nereflektuje změny nového vydání IGMR. Tento elaborát byl distribuován jako příloha diecézních oběžníků, najdete jej tedy na každé faře.
V zásadě lze shrnout pravidla pro podávání eucharistie do následujících bodů:
1) podávat eucharisti má vždy celebrující kněz/biskup
2) podávat dále může kněz-koncelebrant
3) řádným pomocníkem při podávání eucharistie je jáhen
4) v případě potřeby vypomáhá mimořádný pomocník - akolyta

Akolyta může být buď řádně ustanovený nebo mimořádně jednorázově pověřený. Tyto záležitosti upravuje kán. 230 CIC. Biskupem jsou trvale pověření ke službě lektora a akolyty předepsaným obřadem "muži laici". Ovšem diecézní biskup může pověřit např. v řeholním společenství i ženy. Jednorázově může dát pověření každý kněz.
Podávání sv. přijímání:
- do úst i na ruku
- přijímající stojí
- většinou se pohybují věřící, ale záleží na aktuálních podmínkách
- přijímání pod obojí - už pouze dva možné způsoby: pitím z kalicha nebo namáčením.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest