katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.2.2005
Otázka:
Dobry den,
zajimalo by me,jake jsou zakladni rozpoznavaci prvky pri posednuti cloveka dablem. Napr. v dokumentu Sileni mistri je zaznamenan obrad nigerijske sekty, ktera vyznavala kult Hauka. Na zaznamu je videt, jak se puvodne zcela normalni lide prestavaji ovladat, delaji zvlastni pohyby, maji penu u ust, mluvi cizimi jazyky nebo rikaji o sobe, ze jsou lide davno zemreli, jejich existence je dolozena. Na druhe strane se potom rozhodnou zabit psa. Toho psa chteji snist, ale nekteri clenove rikaji, ze by bylo dobre ho uvarit, aby maso a krev mohli ochutnat i clenove, kteri nejsou pritomni. Toto ale ukazuje na racionalni chovani, coz dle meho laickeho nazoru posedlost vylucuje. Zrejme se tedy jednalo o jakysi skupinovy trans.Zajimalo by me tedy, jsou-li nejake znaky, podle kterych je mozno takovou skutecnost rozpoznat, popripade, vyjadrila-li se cirev nekdy k tomuto dokumentu. Tento dokument totiz vzbudil v dobe sveho uvedeni pomerne velky ohlas. Predem dekuji za odpoved a souhlasim s uverejnenim.
Odpověď:
Zlo určitým způsobem člověka ohromuje a mnoho zpráv sází právě na tuto skutečnost. Ke každému zdroji informací však musíme přistupovat se stejnou rozvahou. Dokumenty sice mají jinou charakteristiku, ale napadlo mě, jak je tomu s filmy: kolik jich ukazují světce a kolik posedlé?! Přitom skutečný poměr je přesně opačný. Exorcismy a posedlost je vyhledávaným hororovým tématem; staly se tedy určitou záminkou k stimulovanému strachu. Proto nelze čekat od žádného pořadu reálnou teologickou výpověď – nejsou náboženským pořadem – jsou“umělecko“komerčním podnikem. Ve skutečnosti vypadá posedlost jinak (ne ve smyslu vnějších projevů, ale toho, čím je).

Tak v první řadě je nutno předeslat, že posedlost není šíleným záchvatem amence, který vylučuje rozumné závěry. Mohla by se přirovnat ke schizofrennímu projevu druhé osobnosti - ovládnutí. Spíš jde o takový vrchol ďáblova snažení udělat z člověka supa, kterého nalákal na mršinu. Jde za nějakým ošklivým cílem, nikoli však nemožným postupem.

Abych dal prostor specialistům ohledně projevů (až po nich zkoumají a potvrzují nadpřirozený vliv – laik je nerozliší od záchvatu): stavy nápadného odcizení s ukazováním bělma, jelikož do člověka vstoupí cizí bytí – s tím souvisí nadpřirozené poznání, vědomosti, znalosti jazyků, síla; vášnivé odmítání posvěcených předmětů...
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest