katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.12.2004
Otázka:
Dobrý den, četl jsem vaše články o původu a datování vánočních svátků, vánočního stromku a podobně. Všude se v nich hovoří o jediném vánočním datu a tedy, že datum narození Ježíše Krista bylo přesunuto na 25. prosinec (pravděpodobně z 6.ledna). Proč se tedy slaví u nás štědrý den už 24. prosince? Bere se to vánoční rozjímání 24. 12. pouze jako příprava na 25.?
Odpověď:
Na křesťanském západě je dnem slavnosti Narození Páně samozřejmě 25. prosinec. Protože křesťanství vychází z židovské tradice, kdy den začínal západem slunce předchozího dne, patří večer 24. prosince již k této slavnosti.
Co se týče vánočních oslav, jako je štědrovečerní večeře, rozdávání dárků, rozsvěcení stromečku apod., jde o věc kulturního prostředí a národních tradic – v některých zemích se dárky rozdávají např. 25. prosince ráno.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Jaroslav Čupr
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest