katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 22.2.2005
Otázka:
Chvála Kristu,
mám tři dotazy:
1) Jaký překlad Písma se používá v lekcionářích? Neshoduje se totiž ani s Ekumenickým překladem, ani (myslím) s NBK.
2) Čtení v „Liturgickém kalendáři“ z těchto stránek odpovídají čtením z lekcionáře? Proč se mi tedy stalo to, že se čtení (myslím, že první z Popeleční středy) od lekcionáře trochu lišilo?
3) Jak získat texty čtení z lekcionářů (i pro všední dny) pro přípravu (vyjma zakoupení samotných lekcionářů či „Misálu na každý den liturgického roku“)? Nechystá se třeba doplnění těchto textů do výše zmiňované aplikace (s souladu s lekcionáři)?
Odpověď:
Navěky!
ad 1) Při bohoslužbách se používá tzv. liturgický překlad Písma. Novozákonní texty byly přeloženy z řečtiny se zřetelem k latinskému textu (tzv. Neovulgatě) a celý Nový zákon byl vydán knižně v Karmelitánském nakladatelství. Kompletní Starý zákon dosud knižně nevyšel, k dispozici jsou pouze liturgické texty v jednotlivých lekcionářích, resp. v „Misálu na každý den“.
ad 2) Některé díly lekcionáře již byly vydány několikrát – konkrétně II. dílu, který obsahuje texty z Popeleční středy, se to týká také. Mezi jednotlivými vydáními mohou být drobné rozdíly, které vznikly jazykovou úpravou. Nová vydání se však nepoužívají ve všech farnostech, proto se mohou předčítané texty v různých kostelích v drobných detailech lišit, nikoli však v podstatných věcech.
ad 3) S doplněním jednotlivých liturgických textů pro všední dny zatím nepočítáme; jsme rádi, že se nám podařilo zajistit texty pro neděle, slavnosti a svátky. Texty v naší aplikaci vycházejí z liturgického překladu. Nevidíme v současnosti jinou cestu, jak získat každodenní texty, než z Vámi zmiňovaného „každodenního misálu“. Pokud se spokojíte s ekumenickým překladem, můžete si vyhledávat texty sám, např. na stránkách www.biblenet.cz.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest