katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.3.2005
Otázka:
Dobry den,
najskor by som sa Vam chcela podakovat za tieto stranky. Navstevujem ich casto, aby som si precitala Vase trpezlive odpovede, ktorymi ste uz aj mne vela nejasnosti objasnili. A preto by som aj ja chcela prispiet jednou otazkou:
Jedna sa o tzv. „kontroverzne“ filmy, ku ktorym sa Cirkev vyjadruje negativne (ako napr. Posledne pokusenie Jezisa Krista alebo Zivot Briana). Nie som si ista, ci su tie negativne vyjadrenia oficialnym stanoviskom Cirkvi, dozvedam sa o tom vacsinou z novin a recenzii alebo osobnych nazorov niektorych knazov. Zaujimalo by ma, ci je hriech potom si taky film pozriet. Nie pozriet z dovodu, ze by som tym chcela znevazovat Jezisa alebo stanoviska Cirkvi. Skor preto, ze ma zaujima pozriet sa na veci aj z inych uhlov pohladu. Stretla som sa ale s radikalnymi odsudeniami typu: Ako sa na to mozes pozerat, je to ruhanie! Je to naozaj z mojej strany ruhanie? Ja to tak necitim, ale chapem, ze sa mozem mylit. Velmi pekne vopred dakujem za Vasu odpoved.
Odpověď:
Už samotné označení „kontroverzních“ filmů je název pocházející přímo od „provokujících umělců“. (?) Pokud by se však dotýkalo jejich dílo islámského nebo židovského náboženství, kvůli hanobení by muselo být staženo. Zvláště nyní se v mnoha ohledech pečlivě vyžaduje společenská nezávadnost. Je s podivem, že nelze říci ani lidové „byl to cigán“ z úcty k etniku, ale klidně lze Ježíše zpodobňovat např. jako homosexuála.

Vůči křesťanství si nestoudnosti pod záminkou svobodného umění dovolí kdekdo. Není to vždy přímo snaha víru znevážit, ale také se na ni přiživit. (Vzpomínám na film, jehož hlavní zápletkou byl nález kostry a na konci se přece jenom ukázalo, že nemohlo jít o Ježíšovy ostatky – ale zmatek od začátku až do konce. Stejně si dovolím rýpnout i do České televize: seriály o templářích a čarodějnicích jsou opravdu duchaplné. :-( Když nevím, co natočit, v okurkové sezóně se vždycky osvědčí pseudonáboženské téma – sice tomu nerozumím, ale nevadí, když tomu nerozumějí ani diváci.)

Kde jsou časy uměleckých géniů, kteří vynikali v mnoha oborech? Ti si přece neudělali jméno plácáním gypsu a barviček, kýčem, hypersexualitou a nesmysly.

Církev kritizuje závadné věci, ale výsledkem je spíše povzbuzení zájmu.

Ne, nebudeme je podporovat ani svým zájmem. Takové poznání nedá člověku ani moudrost, ani svatost.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest