katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 16.3.2005
Otázka:
Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné mít církevní sňatek mimo budovu kostela (louka). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Kodex církevního práva hovoří v této věci dnes takto:

Kán. 1118
§1. Manželství mezi katolíky nebo mezi stranou katolickou a stranou nekatolickou pokřtěnou se uzavírá ve farním kostele; v jiném kostele nebo kapli se může uzavřít s dovolením ordináře nebo faráře.

§2. Místní ordinář může dovolit uzavření manželství na jiném vhodném místě.

§3. Manželství mezi katolickou stranou a stranou nepokřtěnou se může uzavřít v kostele nebo na jiném vhodném místě.

Praxe je taková, že ve výjimečných případech je-li pro to opravdu rozumný důvod, dají biskupové u nás sem tam dovolení, že církevní sňatek se koná někde jinde než v kostele. To se někomu nemusí sice líbit, ale jestliže čteme často senzace o tom, kde všude že byla svatba: ve vzduchu, pod vodou, na baseballovém hřišti atd., je možné tomuto konzervativnějšímu postoji velmi dobře rozumět. Navíc díky četným rozvodům ztratilo manželství hodně na kreditu, je mnohými, i v médiích, představováno jako pouhý veselý happening, vcelku nezávazná událost, a tak je další důvod pro posvátné místo, kostel, kde se z podstaty věci snáze vnímá rozměr Boží spoluučasti na tak velkém rozhodnutí, jako je manželství. Jsou jistě lidé, kteří to mají ohledně významu manželství v hlavě srovnané, žijí naplno v církvi, a tak by ten jejich sňatek na louce nebyl nějakou devalvací Božího kontextu manželství a je možné o tuto výjimku biskupa požádat. Ale výše uvedené důvody nejsou důvody nijak malými.
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest