katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.4.2005
Otázka:
Vážení přátelé,
je mi 19 let a studuji 1. rok na VŠ. Jenom občas pochybuji, jestli to je ta správná cesta, kterou Bůh po mě chce. Jsem katolík, ministrant. Nemám vážnou známost, i když cítím určité sympatie k jiné dívce (ta však není katolička a má "svého" přítele). Uvažuji o duchovním povolání. Prosím, můžete mi poradit?
Jak poznám, co mám dělat? Vždyť přece každý má určen své posláním ještě před narozením. Chci konat Boží vůli. Jak ji však mohu poznat? Prosím o to (o znamení), až mi někdy přijde, že se rouhám. Tak nevím. Čtu Bibli, svěřil jsem se do Božích rukou - ale mám pochybnosti, že má nečinnost je špatná. Modlím se... a rád bych i pracoval, kdybych věděl, "na jakém poli".
Za všechny "hledající" děkuji za Váš čas.
Odpověď:
Z vašeho dotazu vyplývá, že jste na dobré cestě. Prosit o poznání Boží vůle není rouhání, ale nezbytnost. Modlit se, číst Písmo a být citlivý k svému okolí - to jsou všechno momenty, ve kterých Bůh může člověka oslovit. Boží povolání je totiž jedinečné, tedy každý je povolán jedinečným konkrétním způsobem. Nemyslím jen povolání ke kněžství nebo zasvěcenému životu, patří tam i povolání k manželství.
Na základě zkušenosti mnoha kněží se nedá říci, že by Bůh používal nějaké šablony. Někdo cítil povolání od útlého dětství, jinému se dostalo jakoby zvláštního vnuknutí, pro jiného byla cesta za povoláním jako postupné slévání se drobných podnětů, někdo byl povolán uprostřed studia, jiný už měl už své zaměstnání, další je povolán v pozdějším věku atd. Jistota povolání se může vytříbit třeba při duchovních cvičeních či při pouti. Hlavní slovo má vžy Bůh, člověk se musí naučit toto slovo rozlišit. Pokud pociťujete, že jste volán tímto směrem, zkuste si o tom promluvit se svým knězem. Pomoc někoho zkušenějšího je určitě na místě (vzpomeňte např. na povolání Samuela). Jistota povolání bude růst i poté, co byste byl případně biskupem přijat a nastoupil cestu přípravy na kněžství. Zvláště první roky této přípravy jsou intenzívním hledáním odpovědi na otázky: Opravdu mě Bůh povolává? Chci vědomě toto povolání přijmout?
Bůh třeba nemusí použít žádná zvláštní vnější znamení, ale může působit na srdce člověka třeba takovým způsobem, že spolu s myšlenkou na kněžství bude postupně narůstat jeho vnitřní pokoj. Podobné to může být s povoláním k řeholnímu životu, zde by měl být člověk přitahován určitou formou spirituality a příslušnosti ke konkrétnímu řeholnímu životu.
"Hledejte a naleznete" - s touto bezprostřední jistotou se obrací Ježíš i k Vám. Ta ať Vám k tomu i žehná.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest