katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.7.2001
Otázka:
1)Četla jsem Vaši odpověď na otázku, co znamená slovo satan. V této souvislosti bych se Vás chtěla zeptat, co si myslíte o tom, že slovo lucifer znamená přeloženo z latiny "nositel světla" a proč se tak označuje satan. 2)V náboženství jsem se učila, že Bůh je všudypřítomný a nejvýš svatý. S tím mi kontrastuje to, že je tu jakýsi prostor pro zlo. Kdyby Bůh byl všudypřítomný, nemohl by přece Ďábel existovat. Co vy na to?
Odpověď:
My na to následující:
add 1) Ono je to totiž přesně naopak: nikoliv Satanovi se říká Lucifer, ale Lucifer je označen jako Satan (čili ten, kdo rozděluje, kdo poukouší...). Lucifer je tedy jméno jednoho z andělů, ovšem vzbouřil se proti Bohu. Často bývá chybně označen jako Boží konkurent - tedy ten, kdo tvoří protikladný princip vůči božskému. Ovšem pokud čteme Písmo skutečně pozorně, zjistíme, že i Satan je co do "postavení" Bohu podřízen - není stejně silný jako Bůh, nemá stejné možnosti jako Bůh, protože je Božím tvorem, který zneužil svou svobodu. Jeho přímým konkurentem je podle Apokalypsy archanděl Michael (Zj 12,7).

add 2) To, co jste se učila v náboženství, platí. Ještě si určitě vzpomenete, že Bůh je duch a andělé rovněž nemají materiální tělo. Zde tkví řešení tohoto zdánlivého problému. Materie je charakterizována tím, že má "části vedle částí", které vyplňují prostor. Tam, kde je již prostor zaplněn, není možná existence jiné materie. Jenže existence Boha ani andělů se materiálněprostorovými zákony neřídí...
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest