katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.4.2005
Otázka:
Zajímalo by mne,jaký význam má modlitba za zemřelého člověka,jehož duše se po smrti již dostala přímo do nebe.Může modlitba na tomto postavení ještě něco zlepšit?Děkuji.
Odpověď:
O kom to můžeme s jistotou říci, že je v nebi?
Předně o Panně Marii, o níž vyznáváme, že byla bezprostředně přijata s tělem a duší do nebeské slávy. Dále o mučednících – jak dokládá svědectví Písma u jáhna Štěpána „vidím již otevřená nebesa“ – a rovněž svatých, kteří se těší svědectví zázraku. Další vynikající křesťanské osobnosti prohlašuje neomylně pouze papež po konzultaci kardinálů.
My sami nemůžeme rozhodnout (je v nebi, tak co bych se za něj modlil). Konáme přesně naopak: čím byli zemřelí lepší a nám dražší, tím vroucněji se za ně v modlitbách přimlouváme. Každý se bude modlit za zemřelou babičku – zbožná toť žena – právě pro dobro, aby ji Bůh odměnil nebeským štěstím; ač by to potřebovala jakoby méně než pochybný křesťan. Takže si musíme přiznat, že se modlíme za dobré a blízké lidi, ačkoliv bychom se měli modlit (spíš) za chybující, zaskočené smrtí a ty, na které jiní nepamatují. Určitě je to proto, že máme větší důvěru v úspěšnost a tedy smysl modlitby.

Nakonec docházíme i na opačný pól: nebudu se modlit nadbytečně za spasené? I za „Svatého Otce“ se církev modlí. Dokonce devět dní. Titulatura se zde týká služby posvěcování církve. Žádný člověk na zemi není bez hříchu. Ač právě on by si předně zasloužil věčnou blaženost, nikdo není pozemským životem připraven k přímému patření na Boha tváří v tvář. Proto hovoří církev o nutnosti očišťování: procesu dozrávání touhou po dokonalé lásce.

Modleme se tedy za všechny: za zesnulé přátele, za dnes zemřelé, za duše v očistci – aby jim Bůh odpustil, co opomenuli udělat dobrého. A u svatých opačně hledáme přímluvu my sami. Když bychom to spletli, u Boha se nic nezmění, ale nebylo to zbytečné – strávili jsme čas s Ním -.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest