katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.4.2005
Otázka:
Dobrý den. Zajímalo by mě, jaké jsou u zesnulého podmínky, aby mohl být církevně pohřben a které skutečnosti tomu naopak brání? Mám na mysli zejména vyznání zemřelého. Děkuji.
Odpověď:
Církevní pohřeb může mít pokřtěný (rozuměj katolík), který za života církev neodmítl, a také katechumen. V případě ostatních křesťanů, jen tehdy, když je vlastní duchovní nedosažitelný.

Kdo by veřejně a prokazatelně opustil církev, pohoršlivě hřešil či zvolil žeh kvůli nevíře ve vzkříšení, nemůže být církví pochován.
Pokud se takovému člověku musí ze závažných důvodů odmítnout pohřební obřad, nemůže mít pohřební mši - jelikož za ním církev nestojí, když k ní nepatřil.

Ovšem úmysl, na který se slouží běžně mše a obětují naše modlitby, může být za jakéhokoliv člověka, živého i zesnulého, věřícího i hledajícího. Znamená to, že po smrti svého přítele Eskymáka, se za něj mám přimlouvat a také mohu požádat kněze, aby na něj vzpomněl při mši svaté.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest