katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.4.2005
Otázka:
Rad by som sa spytal , preco pri pohrebnych obradoch za papeza bol celebrant v cervenom ruchu . Kedysi bola pohrebna farba cierna , dnes fialova . Dakujem .
Odpověď:
Jestli si dobře vzpomínám, tak při televizním přenosu pohřbu Jana Pavla II. jeden z komentátorů poznamenal, že je to z toho důvodu, že červená je barvou králů, představitelů států. A protože Jan Pavel II. byl představitel státu Vatikán i celé katolické církve, proto tedy červená barva rouch celebrantů. Jinak máte pravdu, dnes se užívá při pohřbu barva fialová, velmi výjimečně černá.

Během papežského pohřbu i zádušních mší v novéně se užívá k liturgii červená barva (s ohledem na velikonoční období to pak byla barva bílá s červenými ornamenty), která představuje smuteční barvu pro velekněze.

Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest