katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.8.2001
Otázka:
Zdravim Vas vsechny a prosim o informaci, tykajici se univerzalni zivotni energie REIKI, do niz byla zasvecena sestra me zeny. Jake stanovisko k tomuto jevu zaujima cirkev, nevim, jak s takovymi lidmi komunikovat, protoze citim, ze to neni to prave orechove pro katolicku. Dekuji za radu.
Odpověď:
Informací o Reiki se na internetu "válí" spousta. Tak např. stránky mistra reiki Jana Rychlíka tvrdí o reiki toto:
"Reiki je skutečnost.
Reiki je univerzální vesmírná léčivá síla, kterou lze potenciálně probudit v každém člověku.
Reiki je schopnost každého člověka používat léčivou sílu pro sebe nebo pro druhé pouhým požádáním.
Reiki je jeden z nejsilnějších nástrojů lidské přirozenosti, který svým působením přináší harmonii do veškerého lidsky pochopitelného světa.
Reiki je jistota o kterou se lze vždy opřít, je použitelná v jakémkoliv fyzickém i psychickém stavu.
Reiki je druh vesmírné energie, zatím neměřitelné a tedy ani nezjistitelné , nicméně člověkem vnímatelné.
Reiki je energie lásky svobody a poznání.
Ale co to skutečně reiki je, je možno pochopit až sám budeš tuto sílu ve svém životě používat!
Reiki je bezpečná cesta osobního rozvoje.
Reiki je spirituální učitel, jistota a poznání sama sebe .
Reiki způsobuje především ozdravení a pročištění člověka v jeho veškerých projevech fyzických, psychických a mentálních.
"
Jinými slovy: reiki je spása, reiki tě zachrání... Tento stručný nástin stačí, aby bylo jasné, že tato "filozofie" je s křesťanstvím neslučitelná. Jistě, že Bůh dává člověku prostředky k léčení, ale zároveň varuje, aby si z nich lidé neudělali modly. Tento druh myšlení je zcela centralizován na člověka a najeho "otevření se" nějaké "nezjistitelné vesmírné síle". Silně to zavání panteizmem, kde naprosto mizí pojem osobního Boha a osobní spásy.
Další námitka je z oblasti psychologie. Reiki má pročišťovat lidské vědomí, odstraňovat fyzické i psychické bloky atd. Ovšem psychologové důrazně varují před manipulací s lidským podvědomím, protože neodborný zásah může vyvolat nepředstavitelné škody vedoucí až k rozpadu osobnosti. Jsou tzv. mistři opravdu takovými znalci, aby mohli takto na člověka působit? Já osobně bych se do rukou člověka, který prošel několikadenním kurzem v této oblasti, nikdy nesvěřil.
Má osobní rada je: dát od toho ruce pryč. Jako křesťané nejsme před bez prostředků. Spása je skrze Krista, uzdravení je dílo Boží a cílem života není otevření všech "možností" lidství, ale věčný život s Bohem. Jestliže se něco staví mezi nás, naši potřebu a Boha, jestliže se snažíme zajistit si blaženost jinak, pak nelze mluvit o křesťanské cestě.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest