katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.4.2005
Otázka:
zaujimalo by ma podla coho sa vybera meno noveho papeza ... preco sa vola terajsi papez Benedikt? ma to nejaku logiku? zahrnuje to napr. vlastnosti daneho cloveka, alebo jeho prislusnost k radu benediktinov, ci je to nahodne?
Odpověď:
Po zvolení papežem má dotyčný právo vybrat si jméno, kterým chce charakterizovat své poslání.

Tato tradice je opřená o nové jméno apoštola Petra ty jsi Skála přidělené Kristem. Následovali ji nejprve papežové, kteří dosud nosili pohanské jméno bez vztahu ke křesťanským ctnostem.

Pontifikové tak ukazují nasměrování svého působení (podle apoštola Jana, či Pavla; přijmutí nápravy Jana XXIII., navázání na nástupce u Jana Pavla II, či jiných velikánů). Pořadové číslo se dodává pro upřesnění podobně jako u panovníků.

Jméno papeže Benedikta může, vyjma souvislostí s jeho nositeli a předchůdci, souviset s udělením "Ceny svatého Benedikta za podporu života a rodiny v Evropě" - jako patrona Evropy. Tato údálost těsně předcházela smrti Jana Pavla. A ještě jako kardinál pronesl v benediktinském opatství svaté Scholastiky v Montecassinu toto: Potřebujeme osobnosti jako svatého Benedikta z Nursie, který se v době povrchnosti a úpadku ponořil do naprosté samoty, aby podstoupil očištění a vystoupiv na světlo vrátil se založit Monte´cassino - město na hoře, které mezi troskami vytváří nový svět.

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest