katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.4.2005
Otázka:
Dobrý den,ráda bych se zeptala na některé okolnosti volby nového papeže,kolem kterých se dohadujeme s kolegou z práce. Já jsem si v jednom článku na internetu a v časopise Týden přečetla, že nyní se již volební lístky kardinálů archivují (z úspěšné, či jen neúspěšné volby?) a k "výrobě" kouře se využívají chemikálie. Kolega tvrdí, že se volební lístky spalují. Moc by mne zajímalo, jaká je skutečnost. Předem děkuji za odpoveď. (Kontaktovala jsem i známého kněze,ale bohužel mi nedokázal otázku zodpovědět)
Odpověď:
Volba papeže je duchovní záležitost; uzavřená i tajná - aby nic neodvádělo pozornost od podstatného smyslu. Proto se všechny hlasovací lístky spálí: bezprostředně při neplatné volbě, po druhém kole při neúspěšné volbě, a po volbě úspěšné. Lístky se tedy neuchovávají než nějakou hodinu. Spolu s nimi se spalují poznámky kardinálů a sčitatelů. Uchovají se pouze pro nového papeže v zapečetěné obálce počty hlasů pro jednotlivé kandidáty.

Spálení po úspěšné volbě signalizuje po staletí bílý kouř z papíru a koudele. Aby se zamezily spekulace a fámy bylo napojeno na kouřovod kamen tepelné zařízení ke zvýšení tahu spolu s příměsí parafínu.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest