katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.4.2005
Otázka:
Nie je to tak dávno, čo ma náhle opustil môj blízky. Pri vkladaní tela do truhly som si všimol, že do rúk mu bol vložený ruženec. Ostro som protestoval proti tomuto podľa mňa pohanskému zvyku dávať zomrelým do truhly predmety. V rodine kvôli mne vznikla aj menšia zvada, až som nakoniec kapituloval. Naši pohanskí predkovia vkladali mŕtvym do hrobu rôzne predmety, ktoré ich mali sprevádzať na ich ceste posmrtným životom. Myslel som si, že prijatím kresťanstva sme sa podobných zvykov zbavili. Na moje veľké predstavenie, keď som sledoval pohreb Jána Pavla 2. som si všimol, že aj on má niečo ( na tú diaľku som nevedel presne rozoznať čo, ale myslím, že to bol ruženec ) vložené v rukách. Trochu to otriaslo mojou predstavou kresťanstva. Chcem sa spýtať, ako vykonávali pohreb ranní kresťania. To aj sv. Peter alebo sv. Pavol mali v hrobe vložené nejaké predmety? Je vôbec vkladanie predmetov do hrobu k zosnulému kresťanské? Je proces pohrebu popísaný niekde v Biblii?
Ďakujem.
Odpověď:
Dát zemřelému křesťanovi na hruď kříž, který ho provázel celým životem, to je znakem pohanství? Pohané přece dávali mrtvým věci, které měli užívat v záhrobním životě. My jim necháváme symboly víry.

Všichni křesťané žili, umírali i pohřbívali ve své kultuře. Neužívali jen toho, co souviselo s modloslužbou - např. odmítali korunování mrtvoly a její zpopelnění. Jinak se neodlišövali; ani Písmo svaté se takovým obřadem nezabývá, jelikož se stará o dobrý život a smrt nechává na cítění národů.

Dokonce tělo Ježíše Krista bylo pochováno podle tradičního rituálu: pomazáno, zakryto rouškou, ovinuto plátnem; a přidány soudobé mince (jak svědčí otisky na Turínském plátně).

Každý křesťan má mít v (u) hrobu kříž. Zesnulý také bývá pochován v příslušném oděvu, ruce ovázány růžencem (zvláště u členů živého růžence) jako zdůraznění modliteb, a do hrobek se třeba právě papežům přidává životopis a mince - kvůli datování pro pozdější možné přesuny.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest