katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.8.2001
Otázka:
Rada bych se zeptala, kdy byl uznan katolickou cirkvi krest ceskoslovenske cirkve husitske a jestli tim, ze je clovek pokrteny u teto cirkve, je ted katolikem. Take bych se chtela zeptat, zda ma clovek, ktery udelal nejaky smrtelny hrich, tedy proti duchu svatemu, jeste u Boha nejakou sanci, jestli to, ze je v pismu napsane, ze takovy hrich nebude odpusten, znamena, ze uz clovek nemuze nic delat, tedy snazit se o napravu nebo nejakou cestu z takoveho hrichu?

Odpověď:
25. ledna 1994 zástupci Círke československé husitské a Římskokatolické církve podepsali tzv. Dohodu o křtu, ve které se vzájemě uznávají křesťanský křest (vodou a trojiční formulí). Církev římskokatolická tedy uznává křest v husitské církvi jako křesťanský považuje takto pokřtěné křesťany za bratry v Kristu. Ovšem toto uznání automaticky nezařazuje do plného společenství katolické církve (pokřtěný v církvi čsl. hus. je členem této církve). Prakticky z toho plyne, že nemůže přijímat svátosti v katolické církvi, protože nesdílí plné společenství a učení. Pokud by se pokřtěný rozhodl, že chce vyznávat to, co vyznává katolická církev, pak žádá prostřednictvím faráře diecézního biskupa o přijetí do církve. Na konkrétní možnosti je nejlépe se informovat na řím. katol. farním úřadě.
Hříchem proti Duchu svatému (Mk 3,28-29) nebo spíše rouháním proti Duchu svatému je myšleno tvrdošíjné odmítání smíření - pokud člověk zatvrzele setrvává v těžkém hříchu a nechce se změnit. To je vlatně odmítání Ducha svatého jako nositele odpuštění. V kontextu, jak tento výrok použil Ježíš, to znamená odmítání Ježíše jako Mesiáše poslaného od Boha, odmítnutí milosti, kterou Bůh člověku prostřednictvím Krista nabízí. Člověk vlastně sám znemožňuje Bohu, aby mu odpustil. Pokud se obrátí a změní své chování, bude mu odpuštěno.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest