katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 3.8.2005
Otázka:
Dobrý den, měl bych otázku ohledně liturgiky. Mohli byste mi, prosím, říci, zda dřívější Misály obsahovoaly „ordo“ pro vysluhování křu a zda součátí Misálu byly antifony a tzv. rubriky? Také by mne zajímalo, zda západní tradice do předvelikonočního postního období započítává soboty a neděle.

Děkuji
Odpověď:
Podle mých zkušeností běžně používané misály obřad udělení křtu neobsahovaly. K tomuto účelu byly tzv. rituály, tedy zvláštní liturgické knihy. Neznám samozřejmě všechna vydání misálů tridentského ritu, je možné, že speciální vydání např. pro misie zahrnovala i rituály. Antifony i rubriky čili „prováděcí instrukce“ v běžně používaných misálech samozřejmě najdete.
Do postního období se čtyřiceti dnů před Velikonocemi se soboty započítávají, neděle nikoli. Plyne to z faktu, že každá neděle je „minislavností“ Kristova zmrtvýchvstání, nemá tedy kající charakter.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest