katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.10.2005
Otázka:
Nedovedu si představit, jak mám v praxi ,,nemilovat svět ani co je ve světě". Mám se snad záměrně snažit zaujímat odtažitý postoj ke všemu, co se mi líbí? A je tolik věcí, kterými se zabývám a které mám ráda: např. úžasná klasická hudba, pěkné knížky, předměty, které studuji na gymnáziu, pěkné filmy, sport. Je snad na tom něco špatného? Bez takových koníčků by přece náš život zde byl dosti smutný.
Odpověď:
Koníčky nejsou rozhodně nic špatného, protože pomáhají rozvíjet vlohy a dary, které jsme od Boha dostali, kromě toho je jejich nezanedbatelným přínosem radost a potěšení. Je jisté, že lidé a jejich zájmy jsou různé, ale osobně si život bez koníčků nedokážu představit. Ideální je, pokud se tyto zájmové činnosti snoubí třeba se zaměstnáním nebo pomáhají rodině. Třeba kutilství, zahradničení, ruční práce apod. mohou mít cenný přínos. Ale i koníčky z jiných oblastí, jako třeba kultury, vědy, filozofie, náboženství, sportu atd. mají pro životní rozvoj velkou hodnotu. Obecně platí, že větší potřebu koníčků a zájmových činností mají muži, jejich manželky se pak musejí vyrovnávat s tím, že se „drahé polovičky“ nevěnují pouze rodině, ale kus svého času věnují právě svému „hobby“. To je naprosto přirozené a nemá smysl koníčky potírat, ani od nich odrazovat nebo je zakazovat. Věnování se koníčkům pochopitelně nesmí narušit rodinný život nebo se stát jedinou prioritou v životě. Pokud by otec trávil většinu volného času v dílně či na zahradě a děti jej znali pouze z fotografií, pak se již nedá mluvit o pozitivní hodnotě koníčku. Stejně tak nelze jen osobním zájmům zcela podřídit svůj život a opomíjet základní důležité hodnoty. Koníčky mají sloužit člověku, nikoliv člověk koníčkům. Tedy jestliže Vám koníček přináší radost a obohacuje Váš život, pak je to v pořádku, pokud by snad Váš život narušoval nebo Vás zcela pohltil, pak je na místě určité přehodnocení a nastolení rovnováhy.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest