katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.2.2001
Otázka:
Prosím, je správné absolvovat vojenský vícvik? Ježíš, oekl: miluj své nepoátele. Jak mohu zabíjet své bratry. Mužete mi prosím, odpovidit? Dikuji
Odpověď:
Začnu z druhé strany: není správné se mu podvodem vyhýbat. Samotné absolvování vojenského výcviku se nedá hodnotit jako morálně dobré nebo špatné. Výcvik není samotné zabíjení lidí. Mezi tím je diametrální rozdíl. Naopak kontakt s `odvrácenou stranou` (to jest `nekřesťanským prostředím`)může být dobrou životní zkušenosti. I tam jsou lidé kteří hledají svůj smysl, i tam může být příklad praktického křesťanství, jež se zakládá na určitých morálních principech, velmi užitečný.
Samotný výcvik ještě nelze pokládat za spolupráci na morálním zlu. Podobně by se totiž mohl ptát každý daňový poplatník, jestli je morální platit daně, když za ně stát pak kupuje zbraně, ptal by se dělník v elektrárně, jestli tam smí chodit do práce, protože na elektrické vedení je napojena jak zbrojovka, tak potratová klinika apod. Všiměte si, co řekl Jan Křtitel vojákům, když přišli s otázkou (Lk 3,14): Tázali se ho i vojáci: `A co máme dělat my?` Řekl jim: `Nikomu nečiňte násilí, nikoho nevydírejte, spokojte se se svým žoldem.` - Nikde ani slovo o tom, že by měli změnit povolání. A co ten setník, co přišel za Ježíšem a prosil ho o uzdravení sluhy - bylo podmínkou, že odejde z vojenské služby? Ne! Myslí, že je to jasné. Buďte křesťanem, tam kde jsi, ne jen v `ghettu`, kde je to sice jednodušší, ale kde nikomu nepomůžeme.
Vyřízeno PŠ
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest