katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.8.2001
Otázka:
Dovoluji se na vas obratit s otazkou tykajici se uzavreni snatku mezi katolikem a divkou, ktera neni verici ani nebyla pokrtena. Ma praktikujici katolik moznost uzavrit cirkevni snatek? Za jakych podminek (cetl jsemnejake informace o souhlasu biskupa )? Zda v pripade obcanskeho snatku nenastanou prekazky v pristupu ke svatostem nebo jine omezeni? Predem mnohokrat dekuji za odpoved.
Odpověď:
Sňatek mezi katolíkem a nepokřtěným je možný s dispenzí (výjimkou) diecézního biskupa. Podmínkou pro její udělení je závazek katolické strany, že se bude snažit zachovat a rozvíjet svou víru a žít podle ní. Taktéž slibuje, že učiní vše, co bude moci, aby všechny děti zrozené z tohoto manželství byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi.Nekatolická strana stvrzuje svým podpisem, že je jí znám závazek jejího katolického partnera.Je samozřejmě vhodné, aby nekatolík předem věděl, jaké povinnosti jeho katolický partner má.
Od Tridentského koncilu platí pro pokřtěné katolíky uzavřít sňatek před církví. Pokud katolík neuzavře církevní sňatek, pak tzv. civilní manželství není z církevního hlediska pokládáno za platné – nikdy nenastalo – a člověk takto žije v tzv. konkubinátě. Tím má i omezený přístup ke svátostem, nemůže se veřejně podílet na životě církve apod. Protože pro katolického partnera je k platnosti manželství nezbytné jeho stvrzení před zástupcem církve, je vždy preferován církevní sňatek, byť by katolická byla pouze jedna strana.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest