katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.8.2005
Otázka:
Muzete mi, prosim, vysvetlit, proc katolicka cirkev v dnesni (moderni) dobe jeste stale odsuzuje (a zabranuje) pouzivani kondomu. Tento postoj primo zpusobuje nakazeni a pozdeji smrt statisicu nevinnych lidi a neprimo ohrozuje celou spolecnost. Budu rad, kdyz mi odpovite. Neberte to, prosim, jako narazku; jsem jen uprimen zvedavy. Dekuji za Vas cas.
Odpověď:
Tvrzení, že odmítání kondomu primo zpusobuje nakazeni a pozdeji smrt statisicu nevinnych lidi a neprimo ohrozuje celou společnost, je sice údernicky zvučné a imponující, o jeho pravdivosti však lze s úspěchem pochybovat. Nakažení a pak i smrt lidí není důsledkem nepoužívání kondomu, ale nezodpovědného sexuální chování (pomineme-li ostatní možné způsoby přenosu). I z úst sexuologa, jako je pan doktor Uzel, jsem slyšel, že jediným stoprocentním prostředkem, jak se bránit přenosu infekce v sexuální oblasti, je vyvarovat se promiskuity a partnerská věrnost. Protože si je však vědom, jak dále dodal, že lidé často nejsou ochotni tato pravidla dodržovat, nabízí jim prostředky, jak riziko nákazy účinně snížit. A to je právě používání kondomu. Zde se liší názor pana Uzla a církve. Zatímco pan doktor je víceméně přesvědčen o tom, že člověk si chce a má právo si užívat, církev nechce resignovat na úkol připomínat, že sexuální chování má svá pravidla a limity. V souvislosti s pontifikátem Jana Pavla II. byly slyšel kritiky, že tento papež svým postojem vehnal tisíce lidí do náručí smrti. Připomínaly se jeho cesty po Africe, která trpí zřejmě největším počtem nakažených, a jeho promluvy a výzvy odmítající kondomy. Nevím, zda-li to je pouze důsledkem malé informovanosti novinářů či zlý úmysl, ale takové informace jsou jen pokroucením papežova poselství. On totiž apeloval právě na věrnost a zodpovědnou sexualitu, protože žádný jiný prostředek je stoprocentně neuchrání. Ani použití kondomu nevyloučí veškerá rizika. V různých zemích Černého kontinentu je úroveň velmi nízká, míra promiskuity a nespořádaného života vysoká, u mnohých kmenů je dodnes znásilňování žen a dětí chápáno jako běžná součást života. Zdravotnické organizace dělají osvětu, aby lidé alespoň používali kondom, církev dělá osvětu, aby se pokusili své chování celkově změnit. Kdo bude úspěšnější? To ukáže čas. Ale pokud mohu posoudit na základě zkušeností mých afrických kolegů, pak křesťanství nachází živnou půdu.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest