katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 5.8.2005
Otázka:
Dobrý den, dovolte mi prosím, abych se Vás zeptala na Váš názor, který se týká různých výzkumů, či lépe řečeno odhadů, jak asi vypadal Ježíš. Mám dojem, že loni vyšel v novinách počítačový portrét pravděpodobné Ježíšovy podoby, vědci vycházeli z geografických podmínek Izraele, také se řídili různými úlomky kostí nalezených na území Izraele, jež pocházely z doby před 2000 lety, rovněž do PC portrétu zakomponovali vzhled současných obyvatel Izraele. Ale já si myslím, že takto sestavovat vzhled Ježíše naprosto nelze. Vzhledem k tomu, že je Syn Boha, tak pro něho přece neplatí žádné hranice v podobě geografické polohy země, nebo klasického vzhledu původních obyvatel. Ten počítačový obrázek totiž byl dost komický - údajný Ježíš tam vypadal jako nějaký přihlouplý pobuda, to byla přímo urážka Božího Syna. Vím, že každý v sobě nosí svou vlastní představu o tom, jak Ježíš asi vypadá, ale sestavovat jeho portrét na základě výše uvedených informací je podle mě absolutní nesmysl. Děkuji Vám za případné vyjádření svého názoru k tomuto tématu.
Odpověď:
Ač sám chovám k vědě a jejím poznatkům hluboký respekt, zrovna tyto pokusy mně příliš vědecké nepřipadají a nejsou víc než pouhou spekulací. Jak by asi vypadal počítačem sestavený portrét typického Čecha? Byl by tento portrét vůbec podobný alespoň někomu z reálných obyvatel? Souhlasím s Vámi, že sestavovat Ježíšův vzhled opravdu nelze. Protože nemáme žádný Ježíšův portrét, vycházeli umělci při jeho zobrazování jednak ze symboliky (zvláště ikony), jednak z fantazie, přičemž modely či inspiraci hledali u svých současníků podle dobového a místního ideálu krásy. Proto nepřekvapí, že se na různých obrazech setkáme s Ježíšem blondýnem, brunetem, asiatem, černochem, indiánem atd. Křesťanské umění si nekladlo za cíl reprodukovat historickou podoby Ježíše z Nazareta, ale vyjádřit tajemství Vtělení: neviditelné Boží Slovo na sebe vzalo lidskou podobu a stalo se skutečným člověkem. Takže zmíněné počítačové reprodukce se hodí maximálně na víkendové stránky časopisů jako čtení pro pobavení nebo do sbírky kuriozit.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest