katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.10.2005
Otázka:
Dobrý deň. Je správne modliť sa k anjelovi strážnemu? Písmo hovorí, že modliť sa máme len k Bohu. Naše deti (aj ja dávno) sú však navádzané pri večernej alebo rannej modlidbe povedať na záver niečo ako: Anjel strážny Ty si môj, vo dne v noci pri mne stoj...
Neviem či je to správne alebo je to len výmysel naších starých mám. Mám učiť svoje deti aby sa modlili k anjelovi strážnemu?
Odpověď:
Modlit se k andělu stážnému, jakož i prosit o přímluvu a pomoc světce, je zcela v pořádku. Problém je tak trochu v našem slově „modlitba“, které se používá pro překlad různých forem modlitby, jak jsou rozlišeny v Písmu. Zatímco „modlitba jako chvála a klanění“ náleží pouze Bohu, prosba může být nasměrována jak k Bohu přímo, tak i k těm, kdo jsou Bohem určeni k pomoci člověku, tedy i k andělům. Důležité je, abychom nic stvořeného, tedy žádného anděla ani světce, nestavěli Bohu na roveň a uvědomili si, že posledním cílem modlitby je Bůh. Pokud se nějaká forma zbožnosti redukuje na uctívání např. andělů, Marie či jiného světce a prakticky zapomene na Boha, pak se jedná o idolatrii, která vybočuje ze základních principů křesťanství. Všechno má být zaměřeno „k větší cti a slávě Boží“, použijeme-li heslo Ignáce z Loyoly, tedy i modlitba k andělům a světcům má být v důsledku oslavováním Boha a jeho působení ve stvoření.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest