katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.9.2005
Otázka:
Chvála Kristu,rád bych se zeptal jestli je možné že vaše církev někdy uzná Jana Husa za svatého,či ho alespň příjme zpátky tj.zruší exkomunikaci a klatby,děkuji.
Odpověď:
O svatořečení Jana Husa se neodvažuji nic předpovídat, v současné době je spíše nepravděpodobné, že by k němu došlo, ale to neznamená, že by mistr Jan byl v katolické církvi viděn jednoznačně negativně. Pokud jste sledoval církevní dění několika posledních let, pak víte, že se Janem Husem zabýval i Jan Pavel II., a to před a během Velkého Jubilea a že byl mnohokrát podtržen jeho význam, stejně jako několikrát zazněla i omluva za jeho odsouzení. Nechci zde rozepisovat všechny události, které se staly, ale pokud Vás toto téma zajímá, pak bych Vaší pozornosti doporučil dvě knihy, které proces s Janem Husem dokumentují až do dnešní doby. Jsou to tyto publikace:
Kejř Jiří, Husův proces, Vyšehrad Praha 2000
Kotyk Jiří, Spor o revizi Husova procesu, Vyšehrad Praha 2001
Obě jsou dostupné na knižním trhu a jsou velmi podrobně dokumentované.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest