katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 8.8.2005
Otázka:
Prosím o informaci ohledně archivních křestních listů. Sestavuji rodokmen svých předků. V devatenáctém století se moji předkové z otcovi strany narodili v Olomučanech. Vzhledem k tomu, že jsem nenašla žádný kontakt na farnost v Olomučanech nebo Rudici, chtěla jsem poprosit o radu, kam bych se mohla v této věci obrátit. Jestli existuje archiv křestních listů v této oblasti a kde by byl uložen. Předem moc děkuji za informaci.
Poláčková
Odpověď:
Matriky s údaji o pokřtěných, oddaných apod. jsou majetkem toho konkrétního farního úřadu. V řádném případě byste tedy měla mít možnost nahlédnout do křestní matriky na faře v místě křtu. Ve skutečnosti to však platí pouze o záznamech těch, kdo byly pokřtěni po roce 1950. Matriky, které se na farách vedly do toho roku, byly totiž zabaveny státem a v současné době se nacházejí na matričních úřadech či v Zemských archívech. Pokud hledáte v matrikách své předky z 19. století, pak bych doporučil obrátit se na příslušný Zemský archív (popřípadě by Vám na Obecním úřadu měli umět poradit, kde se matriky konkrétně nacházejí). Archívy bývají většinou na tato pátrání po rodokmenech připraveny a badateli je umožněn přístup k archiváliím. Je ovšem nutné dodržovat řád daný archívem. Pátrat na farních úřadech po matrikách z doby před rokem 1950 je opravdu zbytečné, nejsou tam.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest