katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.9.2001
Otázka:
Zajimalo by me, proc vlastne v katolicke cirkvi zena nemuze zustat knezem (na rozdil od jinych cirkvi). Je o tom zminka nekde v Bibli? Proc taky jenom katolicti knezi dodrzuji celibat?
Odpověď:
Důvod najdeme v církevní tradici. Podle Ježíšovy volby apoštolů, kterým byla svěřena svátostná moc, jsou tímto úkolem i nadále pověřováni pouze muži. Jistě, že mezi učedníky byly i ženy, ale při ustanovení svátosti kněžství byli pouze apoštolové.
Ohledně celibátu je dobré se zamyslet nad veršem "Někteří nežijí v manželství, protože jsou k tomu od narození nezpůsobilí; jiní nežijí v manželství, protože je nezpůsobilými učinili lidé; a někteří nežijí v manželství, protože se ho zřekli pro království nebeské. Kdo to může pochopit, pochop." (Mt 19,12). I církevní praxe později ověřila výhodu celibátu pro pastorační disponibilitu. Celibát kněží západního obřadu (římskokatolické církve) lze brát jako církevní zákon, není podstatně spojen se samotnou svátostí a papež může od jeho slibu dispenzovat. Katoličtí kněží východního obřadu (řeckokatolické církve) se mohou oženit před přijetím svěcení, ovšem pak už ne.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest