katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 29.8.2005
Otázka:
Když se mě někdo zeptá, co nebo kdo to jsou charismatici, v podstatě vím své, ale nevím, jak mu to přesněji sdělit. Napsali byste o nich něco více?
A ještě by mě zajímalo, proč je docela dost lidí nemá rádo a považuje je sektu.
Odpověď:
Charismatické hnutí se začalo v katolické církvi prosazovat po 2. vatikánském koncilu, ve velkých protestantských církvích se charismatické skupinky objevují už v 50. letech 20. století. Ale samotné letniční hnutí – jak se také charizmatické proudy označují pro svůj těsný vztah s Letnicemi čili vylitím Ducha Svatého – se objevuje na přelomu 19. a 20. století. V centru Katolické charismatické obnovy je důraz na působení Ducha Svatého, znovuobjevení tajemství Letnic. Charismatická obnova (CHO) proto pořádá různé semináře života z víry, které mají vést k prohloubení křesťanského života a poznání, jak je Bůh prostřednictvím svého Ducha aktivní ve svátostech a tím i v životě křesťanů. Hlavním pojmem CHO je tzv. „křest v Duchu Svatém“ nebo „hlubší vylití Ducha Svatého“. Účastníci CHO mají zažít podobnou zkušenost, jaká je popsána ve Skutcích apoštolů ve 2. kapitole: hluboká radost, touha po modlitbě, různá charizmata a v neposlední řadě i modlitba v jazycích. Cílem CHO není vytvořit ligu elitních křesťanů vyššího řádu, již by se dívali „spatra“ na ostatní, ale má být jednou z mnoha cest, jak prohloubit a zintenzivnit křesťanský život. Zda se právě v této formě člověk najde, záleží pak na mnoha faktorech, jak vlastní mentalitě, tak v setkání s konkrétními osobami CHO apod. A zde bych viděl i možný důvod, proč se někteří lidů vůči CHO dosti silným způsobem vyhraňují. Jednoduše jim tato spiritualita nevyhovuje, není kompatibilní s jejich mentalitou, mají třeba osobní zkušenost s určitým „úletem“ elitářství, vydělování se z farností a rozbíjení společenství nebo sami neměli možnost CHO poznat a kritizují spíše své vlastní domněnky nebo mají vnitřní nedůvěru či odpor vůči všemu novému, co se neshoduje s jejich „tradičním pojetím“. To jsou některé z možných důvodů, které mě napadají, konkrétní příčiny je třeba hledat u těch, kdo takovou pozici zastávají. Já osobně znám mezi členy CHO mnoho velmi dobrých lidí a nemám důvod toto hnutí nějakým způsobem odsuzovat.
K seznámení s CHO mohou posloužit i internetové stránky www.cho.cz.
Na otázku odpověděl: Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest