katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.9.2001
Otázka:
Dobry den, zajimalo by me, proc neprijimame na msi i krev Panovu - vino. Vzdyt se o tom mluvi i behem mse - "toto je moje krev , ktera se proleva za vas na odpusteni hrichu. Toto je smlouva nova a vecna, to konejte na mou pamatku." Proc prijimame pouze Panovo telo ? Proc se knezi s nami nepodeli ?
Odpověď:
Od podávání Krve Páně se ustoupilo ve středověku po poměrně častých zkušenostech zneuctění (vylití apod.), z důvodů hygienických a zdravotních (z jednoho kalicha pilo velké množství lidí a byl ideální potenciální zdroj šíření epidemických nemocí). Podžeji bylo podávání "pod obojí způsobou" zakázáno, a to z důvodu teologických sporů. Dnes Generální instrukce k římskému misálu (IGMR) uvádějí, že je možné příjímání "pod oběma způsobami", a to namáčením a pitím z kalicha. Podávat "pod obojí" se doporučuje na Zelený Čtvrtek, na Slavnost Těla a Krve Páně, při křtu, při svatbě, při zvláštních událostech a slavnostech. V menších společenstvích se může podávat "pod obojí" poměrně často, protože to z praktického hlediska nepředstavuje žádný problém.
Přijímání "pod obojí" samozřejmě více vyzdvihuje charakter eucharistické hostiny a věčnou smlouvu potvrzenou Kristovou krví, zároveň i v samotném přijímání Těla je Kristus cele přítomen. Záleží na pastorační moudrosti kněze, jak bude ve své farnosti přijímání praktikovat.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest