katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.9.2001
Otázka:
Velmi mě provokuje téma " svoboda člověka ". Proč Bůh daroval svobodu nám nevyzrálým lidem, když musel vědět, že s ní nebudeme umět zacházet? Zdá se mi, že už nemohu unést všechna ta negativa způsobená právě touto svobodou druhých lidí( včetně mé vlastní). Zprávy o nejrůznějších zločinech a utrpení, nedorozumění v nejbližším okolí nejen mém.....atd. mi nahánějí hrůzu, naplňují mně strachem a nesouhlasem, berou mi chuť žít. ( pro informaci : je mi třicet a nejedná se o pubertální pocitový problém, já tomu opravdu nerozumím, rovněž jsem si vědoma, že se na takovouto otázku nedá jednoduše odpovědět, spíše očekávám nějaké podněty k dalšímu přemýšlení). Děkuji Marcela
Odpověď:
"Svoboda" je totiž právě to, co dělá člověka člověkem. Bůh nechtěl stvořit loutky, ale bytost, kterou by mohl obdarovat a kde by mezi Ním a člověkem mohl vzniknout vztah, který označujeme jako "láska". Bůh stvořil člověka z lásky a dobrovolně, bylo to jeho svobodné a láskyplné rozhodnutí, a tak mu dal stejnou šanci na lásku odpovědět. Jenže láska existuje pouze tam, kde je svoboda. Milovat z donucení se prostě nedá (známe to i z běžného života: lásku si nemohu vynutit, svázat milovaného není projevem lásky, ale žárlivého vlastnění. Na druhé straně milovat znamená i riziko, že milující bude odmítnut.
V tom smyslu: pokud Bůh stvořil člověka, stvořil jej podle "svého obrazu" čili svobodného a svoboda vždy přináší možnost volby: přijmout Boží lásku nebo ji odmítnout. Člověk se rozhodl pro to druhé, bohužel. A nese následky tohoto svého rozhodnutí (viz současná situace v USA). Nicméně i Bůh dává člověku znovu šanci: Boží syn sám na sobě ukázal, jak se z bludného kruhu zla dostat: nikoli odplácení zlem za zlé, ale proti zlu se dá bojovat pouze dobrem, ačkoli nás to mnoho stojí. Není však Boží příslib, že nebojujeme nadarmo, mnohem důležitější? Ano, člověk může být vůči zlu takřka v zoufalé a bezbranné situaci, ale copak Bůh nedokázal proměnit utrpení svého Syna ve zdroj spásy pro všechny? Vždyť to je právě Ježíšovo evangelium: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho i Pána Ježíše Krista, který sám sebe vydal za naše hříchy, aby nás vysvobodil z nynějšího zlého věku podle vůle našeho Boha a Otce.  Jemu buď sláva na věky věků. Amen. (Gal 1,3-5)
To jsem vám pověděl, abyste nalezli ve mně pokoj. Ve světě máte soužení. Ale vzchopte se, já jsem přemohl svět. (Jan 16,33)
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest